Vernisáž v Galérii Sumec: KUCHYŇA_R. Szegény, O. Szegényová, N. Szegényová
Galéria SUMEC predstavuje tvorbu rodiny Szegényovcov.
Šéfkuchár: Róbert Szegény
Kurátorka: Marianna Kajabová
Vernisáž: 14. 9. 2017, 12:00
Trvanie výstavy: 14. 9. – 11. 10. 2017
Galéria SUMEC, Ivanská cesta 21, Bratislava
_
V úlohe šéfkuchára vystupuje pedagóg a vedúci odboru Grafiky vizuálnych komunikácií SSUŠD Róbert Szegény, ktorého tvorbu formovalo štúdium na ŠÚV v Kremnici a na VŠVU na Katedre vizuálnej komunikácie. Svoju polovičku Olinku spoznal v našej škole. Ako pedagogička pôsobí na odbore Grafického dizajnu. Dokopy sa dali na narodeninovej oslave našej kolegyne Jany Kirschnerovej. Vďaka nej a Milošovi Koptákovi vznikol pár, ktorý sa usadil v byte na Šancovej. Robo fotil jedlá, ktoré Olinka varila. Uvedomil si, že keď zje jedlo, ktoré dobre vyzerá a úžasne vonia, bude sa dobre cítiť. Zachytil tak materiálno, ktoré generuje duchovno.
Z bytu unikali do prírody na chalupu v Podkozinciach. Obaja tu vytvorili viaceré obrazy a skice z rovnakého prostredia, no napriek tomu kompozične odlišné. Pre Roba je charakteristická príprava. Z jeho prác srší typ pohody, ktorý môže pretrvávať donekonečna.
Do Olinkinej tvorby však hlboko zasiahla smrť otca. Začína uvažovať katastroficky a z jej obrazov sála akési ticho pred búrkou, ktoré je znepokojujúce až nakoniec vybuchne. Abstrakcie nahradila kolážami a tvorbou keramiky, ktorú študovala na ŠUPke a VŠVU. Typickou črtou jej tvorby sa stala absencia figúry. Snívali o spoločnom dome. Vtedy Robo zhotovil z kapy model domu „Sen o dome“. Do toho reálneho sa časom prestahovali už aj s dcérou Natálkou. Keď bola Olinka tehotná, vytvoril Robo grafiky šantiacej Natálky v brušku, napr. ako skáče na švihadle. Keď sa Natálka naučila písať, vyrábala nákupné zoznamy. Fantázia jej neustále pracovala – vystrihovala, lepila, vznikali 2D zvieratá, lesy, autoportréty. Dnes stavia rada z lega.
Manželia Szegényovci na vlastnej tvorbe ilustrujú to, čo si môžu študenti skúsiť. Ich tvorba má formálne aj obsahovo rôzne polohy. Mieša sa ako rôzne ingrediencie v hrnci pri varení. Je plná protikladov ako keď raz použijeme ostrý nôž a raz mäkké pierko na koláč. Výstava púta rôznymi technikami, digitálmi, scanmi, skicami, grafikami, netradičnými mierkami, keramikou. Vypovedá o spôsobe života rodiny a ich nazeraní naň.
V kuchyni sa rodina stretáva a jedlo, ktoré je nevyhnutnosť, ich spája. Ale správne jesť, to je umenie.
Marianna Kajabová, kurátorka výstavy
FOTO: Tamara Jenčová